ALA

Pracuj.pl? OLX? Na jakich stronach szukać pracy?

By Alicja - czerwca 26, 2020

pracuj.pl; olx.pl; szukam pracy; oferty pracy; job board; poszukiwania pracy; nowa praca; oferty pracy

Poszukiwania nowej pracy nie zawsze są proste. Czasami wymagają od nas trochę więcej niż aplikacja na kilka interesujących nas ogłoszeń, z resztą... ten kto szukał, ten wie. Sama niedawno, dzięki epidemii koronawirusa, byłam zmuszona do poszukania dla siebie nowego miejsca. Osoby zajmujące się rekrutacją mają tą małą przewagę doświadczenia po drugiej stronie - wiedzą gdzie same publikują oferty, wiedzą, na co zwrócić uwagę tworząc CV oraz jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę, mimo wszystko nie jest to coś, co robi się na co dzień, trudno też znać wszelkie strony, które ułatwią nam poszukiwania. Jako, że nie jest to wiedza tajemna ale czasem gdzieś nam umykająca, poniżej zebrałam dosyć sporą biblioteczkę takich miejsc - dla studentów zaczynających karierę, dla osób z większym doświadczeniem, dla osób wyspecjalizowanych, tak ogólnie, dla WSZYSTKICH!

1. Ogłoszeniowi Giganci. 

Niemal każdy swoje poszukiwania rozpoczyna na pracuj.pl. Nic dziwnego, to chyba największy portal na naszym rynku oferujący takie usługi. Niedaleko za nim plasuje się również OLX, a wg. ostatnich rankingów nawet przebija go w liczbach ofert. Większość stron tego typu pozwala nam na bezpłatne korzystanie i aplikację na oferty - koszty ponoszą pracodawcy chcący opublikować ogłoszenie. Koszty takiego ogłoszenia różnią się w zależnosci od strony i tego co oferuje ona pracodawcy. Nie wszyscy pracodawcy decydują się na takie wydatki, nie wszystkie procesy rekrutacyjne wymagają od nich korzystania z takich stron. Warto mieć to na uwadze podczas przeglądania i nie ograniczać się tylko do nich. 

O jakich gigantach mowa i czym się różnią?

  • Pracuj.pl ma ten duży plus, że po wgraniu CV do systemu możemy bardzo łatwo aplikować na różne oferty bez konieczności szperania w komputerze w poszukiwaniu tego cennego PDF. Znajdziemy tam oferty z obszarów administracyjnych, finansowych, IT (tutaj coś nowego - pracuj posiada oddzielną podstronę dla kandydatów tego obszaru z możliwością sortowania wg. specjalizacji, języka programowania) ale również z obszarów handlu, produkcji i wielu innych kategorii.
  • OLX pełne jest różnych ogłoszeń, w tym również ogłoszeń o pracę. W dużej mierze są to ogłoszenia do pracy w handlu, obsłudze klienta czyli tzw. słuchawie czy też gastronomii. Głównie są to stanowiska z poziomu stażysty, specjalisty, kadry kierowniczej niższego szczebla. Bardzo często pojawiają się tam również oferty praktyk i staży.
  • Jobs to najstarszy polski serwis ogłoszeniowy z dosyć dużym portfolio ofert dla kandydatów. Poza ofertami praktyk, pracy biurowej są tam również oferty dla pracowników fizycznych oraz oferty dla osób poszukujących pracy za granicą.
  • InfoPraca - portal trochę mniejszych rozmiarów jednak wciąż posiadający dosyć spory zasób ogłoszeń. Info praca oferuje oferty z wielu kategorii, w swoim portfolio posiada również oferty wielu agencji rekrutacyjnych.
  • GazetaPraca działa bardzo podobnie jak jobs.pl - oferuje szereg ogłoszeń w kraju oraz za granicą, dla osób z doświadczeniem oraz dopiero uczących się studentów.
  • Gumtree podobnie jak Olx posiada bogate zasoby jednak są to głównie pozycje pracy w gastronomii, na budowie, w handlu, na recepcji. To również idealne miejsce dla osób poszukujących pierwszych doświadczeń.

2. Pozostałe platformy ogłoszeniowe. 

Oprócz gigantów jest jeszcze mnóstwo innych stron z ofertami. Ten post mógłby się ciągnąć w nieskończoność gdybym opisywała tu każdą ze stron. Najprościej będzie gdy sami je odwiedzicie i sprawdzicie, czy są tam oferty które przykuwają wasz wzrok.

Zajrzyjcie tutaj:

3. Platformy społecznościowe i praca?

Media społecznościowe coraz szerzej goszczą w naszym życiu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się również na korzystanie z takowych portali nakierowanych na obszar pracy. Zarówno LinkedIn jak i Goldenline to świetne miejsca do podzielenia się swoim profilem zawodowym z rekruterami. Oprócz możliwości poszukiwania pracy i pracowników jest to również świetne narzędzie do rozwinięcia swojego biznesu, nawiązania ciekawych kontaktów czy też rozszerzenia swojej wiedzy na różne tematy. 

  •  LinkedIn oprócz możliwości przedstawienia swojego doświadczenia zawodowego rekruterom pozwala również na aplikacje na różnego rodzaju ogłoszenia. Aplikacja ta ułatwia poszukiwania pokazując nam poziom dopasowania do oferty (bazując na tym, co dodaliśmy do swojego profilu, szczególnie w zakresie umiejętności) ale również pozwalając na aplikację profilem, bez konieczności wysyłania CV. Niektóre procesy takiego CV w formie pliku w dalszym ciągu wymagaja.
  • GoldenLine to taki polski odpowiednik LinkedIn, ma bardzo podobne funkcje ale trochę okrojone i z mniejszą społecznością. Tam również można znaleźć ciekawe oferty pracy.
  • Facebook - tak, dobrze widzicie. Pracę znaleźć można również poprzez Facebooka. Wielu rekruterów wspiera się publikacją ogłoszeń właśnie poprzez FB. Jest wiele grup pozwalających na publikacje takich ofert. Bardzo często grupy te nakierowane są na konkretne obszary - informatyka, prace dla studentów, grupy regionalne. Dobrym sposobem jest poszukanie takich grup, dołączenie do nich i przejrzenie interesujących nas ofert. O konkretnych grupach opowiem szerzej w jednym z kolejnych postów, tymczasem - zachęcam do poszukiwań samodzielnych :)

4. Agencje doradztwa personalnego

Pomimo obecnego kryzysu coraz częściej mówi się o rynku pracownika, gdzie osoby o konkretnych kompetencjach są już ulokowane w jakiejś firmie i nie rozważają zmiany. To właśnie wtedy na znaczeniu rośnie pomoc agencji doradztwa personalnego, które posiadają swoja ekspertyzę rynku, szerszą bazę kandydatów oraz metody, dzięki którym do takich kandydatów docierają. Takie firmy na swoich stronach publikują mnóstwo ogłoszeń z różnych branży. Zwykle jednak są to pozycje specjalistyczne, managerskie oraz dyrektorskie. Próżno szukać tutaj ofert pierwszej pracy czy też stażu. Niemal każda z agencji posiada zakładki z ofertami pracy - warto zerknąć. Poniżej linki do stron kilku wybranych agencji:


5. Portale specjalistyczne

Oprócz dużych platform ogłoszeniowych coraz częściej na rynku spotkać można strony nakierowane na publikację ofert z danej branży. Powstaje wiele agencji bezpośrednio nakierowanych na rekrutacje wyłącznie z obszaru IT, stron dla osób poszukujących pracy za granicą, jako copywriterzy, HR-owcy. Poniżej zamieszczam kilka znanych mi stron dla specjalistów z dziedziny IT, marketingu, tłumaczeń czy też po prostu - szukających prac zagranicznych.6. Uczelniane biura karier

Wiele firm nawiązuje współprace z biurami karier, bardzo chętnie sponsoruje różnego rodzaju imprezy uniwersyteckie czy też reklamuje swoje programy stażowe. Szczególnie mowa tu o większych korporacjach, którym zależy na pozyskaniu ludzi zdolnych, kształcących się jednak nie posiadających wykształcenia. Informacje nt. oferty pracy firmy mogą (zwykle za darmo) przesyłać do biur karier i to właśnie tam znajduje się skarbnica ofert praktyk, staży, wymarzonych pierwszych prac. Poniżej znajdziecie listę wybranych biur karier w największych miastach w Polsce. Jeśli jednak nie widzicie tam swojej uczelni - sprawdźcie na jej stronie - na 90% również takowe biuro posiada. 


KRAKÓW:


TRÓJMIASTO: 


7. Co to ta zakładka kariera?

Wiele firm na swoich stronach internetowych posiada zakładkę poświęconą ofertom pracy. Służą one jako dodatkowe źródło pozyskania kandydatów lub też pozwalają osobom już pracującym w firmie  na aplikacje wewnętrzną. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w konkretnej branży dobrym sposobem jest stworzenie sobie takiej target listy firm, które są dla Ciebie interesujące  i sprawdzenie ich ofert. Bardzo często pozycje, które realizowane są poprzez polecenia, współpracę z agencją rekrutacyjną lub poszukiwania bezpośrednie, w których to rekruter wychodzi na rynek i dociera do kandydatów, są umieszczane wyłącznie w takich zakładkach, ponieważ dla firmy nie stanowi to kosztu. 

8. Agregaty ofert. 

Agregaty ofert to takie strony, które wykonują pracę za nas - zbierają ciekawe oferty z różnych portali, stron firm i pozwalają łatwiejsze wyszukiwanie interesujących nas ofert. Nie działają jednak jako portale ogłoszeniowe, a jedynie tablice z odnośnikami do konkretnych ogłoszeń na stronie firmy. Jeśli, pomimo rozesłania wielu CV, nie dostaliście zbyt wielu telefonów zwrotnych zapraszających Was na rozmowę - zerknijcie też tutaj:


Za wszystkich poszukujących pracy trzymam kciuki i zachęcam do sprawdzenia powyższych stron, wierzę, że ten kto szuka, ten znajdzie! ;) 

- Ala. 

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze