ALA

Jak uporać się ze stratą pracy?

By Alicja - czerwca 01, 2020


Rok 2020 nie jest fortunny dla osób które poszukują pracy lub właśnie ją utraciły. Bardzo często utrata pracy wiąże się z różnymi emocjami, a wielu z nas przeżywa ją jako swego rodzaju żałobę. Jak poradzić sobie z utratą pracy i to potknięcie w naszej drodze zawodowej przekuć w sukces? O tym poniżej!

Niektórzy z nas zupełnie nie spodziewają się nadchodzących zmian, inni od jakiegoś czasu „czują pismo nosem” i delikatnie rozglądają się na rynku. Mimo wszystko otrzymanie wypowiedzenia zwykle odczuwamy tak jakby ktoś wylał na nas kubeł zimnej wody. Rozpoczynamy analizować sobie wszelkie powody, dla których mogliśmy zostać zwolnieni, próbujemy walczyć, a czasami – niedowierzamy w to co się właśnie stało. I to jest zupełnie normalne.

W pracy spędzamy zwykle ok. 40 godzin tygodniowo ale bardzo często nawet opuszczając budynek jesteśmy tam myślami. Przywiązujemy się do ludzi, z którymi pracujemy, do naszego biurka, kawy z ekspresu czy też do drogi, którą zwykle do pracy pokonujemy. Tym bardziej rozstanie z pracą może być dla nas bolesne. Otrzymanie wypowiedzenia oznacza nie tylko koniec współpracy – w pewnym sensie  oznacza też koniec dotychczasowo wypracowanej rutyny.
Nawet jeśli decyzję o zakończeniu współpracy uważasz za niesłuszną, a swojemu przełożonemu bardzo chętnie wyrzuciłbyś wszelki skrywany w sobie żal – nie rób tego. Być może kiedyś spotkasz się z tą osobą w innej sytuacji, gdy oboje będziecie w innych firmach lub też najzwyczajniej w świecie poszukując nowej pracy trafisz do osoby, która dobrze zna się z twoim ówczesnym przełożonym. Do rozwiązywania takich problemów jest sąd pracy, do którego możesz się zgłosić jeśli uważasz, że spotkałeś się z dyskryminacją czy mobbingiem, nie jest nim exit interview.

Podczas dołączania do pracy zarówno ty jak i twój pracodawca zobowiązujecie się przestrzegać pewnych praw, które w wypadku zwolnień bardzo często są naruszane. Jeśli otrzymałeś wypowiedzenie powinieneś pamiętać, że:
• Ustawowy okres wypowiedzenia umowy wynosi odpowiednio 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące, w zależności od tego czy zatrudnienie było krótsze niż 6 miesięcy, wynosiło co najmniej 6 miesięcy lub wynosiło co najmniej 3 lata. ZA TEN OKRES PRZYSŁUGUJE CI WYNAGRODZENIE.

• Swoje obowiązki pełnić będziesz do momentu upłynięcia odpowiedniego okresu wypowiedzenia jednakże pracodawca może zdecydować o zrezygnowaniu z konieczności świadczenia pracy. MIMO NIE ŚWIADCZENIA PRACY RÓWNIEŻ PRZYSŁUGUJE CI WYNAGRODZENIE ZA TEN OKRES.

• Podczas okresu wypowiedzenia przysługuje Ci płatne ZWOLNIENIE NA POSZUKIWANIE PRACY. W wymiarze dwutygodniowego oraz miesięcznego wypowiedzenia są to 2 dodatkowe dni, w wypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia – 3 dni robocze.

• Wypowiedzenie powinno zawierać POWÓD ROZWIĄZANIA WSPÓŁPRACY. Wśród najczęściej pojawiających się powodów możemy zauważyć likwidację stanowiska pracy. Likwidacje te są powodowane zmniejszaniem zakresu działania, przenoszeniem działalności w inne obszary czy zwyczajnie redukowaniem zespołu ze względu na niskie zyski danej jednostki. W przypadku, gdy firma wskaże w wypowiedzeniu likwidację, a miesiąc później opublikuje ogłoszenie o poszukiwaniu osoby o identycznych kompetencjach pod tą samą nazwą, pracownik może wtedy wnioskować o przywrócenie do pracy lub też wypłacenie odszkodowania.


• Umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na który została zawarta. Jednak w umowie zawartej na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy strony mogą wprowadzić dwutygodniowy okres wypowiedzenia. W przypadku wypowiedzenia takiej umowy pracodawca nie musi wskazywać przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. JEŻELI UMOWA O PRACĘ NA CZAS OKREŚLONY NIE PRZEWIDUJE OKRESU WYPOWIEDZENIA NIE MOŻE BYĆ PRZEZ PRACODAWCĘ WYPOWIEDZIANA.

W przypadku, gdy pracodawca, niezgodnie z prawem, rozwiąże umowę o pracę na czas określony, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego miała trwać umowa, nie więcej jednak niż za trzy miesiące.
 W pewnych przypadkach pracodawca może rozwiązać umowy o pracę, zarówno zawartą na czas nieokreślony jak i na czas określony, bez wypowiedzenia zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy, tzw. zwolnienie dyscyplinarne, albo na zasadzie art.53 Kodeksu pracy, czyli w przypadku długotrwałej choroby pracownika albo innej dłuższej niż 1 miesiąc jego nieobecności w pracy.

• Pracownik może wystąpić do sądu z żądaniem przywrócenia go do pracy albo zapłaty przez pracodawcę odszkodowana, jeśli takowe zwolnienie naruszało przepisy bądź było wadliwe, przy czym jeśli sąd uzna, że przywrócenie do pracy byłoby niewskazane, pracownik nie może zostać przywrócony do pracy i przysługuje mu wyłącznie odszkodowanie.
Nawet jeśli nie myślałeś wcześniej nad zmianą pracy, spróbuj podejść do tej nowej, trudnej sytuacji jak do okazji na coś nowszego, lepszego. Okres wypowiedzenia to dobry czas by zweryfikować, czy dotychczasowa praca sprawiała nam przyjemność oraz czy była czymś, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Zostałeś postawiony przed faktem dokonanym, co nie oznacza, że musisz szukać bliźniaczego stanowiska w innej firmie. Zrewiduj raz jeszcze swoje mocne strony i przejrzyj również oferty z innych obszarów. Teraz jest najlepszy moment by spróbować. Poszukiwania nowej pracy to też odpowiedni moment by zastanowić się głębiej nad tym czego oczekujemy od pracodawcy i uwzględnieniem tego w naszych poszukiwaniach.

Okres wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy to też dobry moment na samorozwój. Internet pełen jest poradników, webinarów i szkoleń z różnych dziedzin. Być może od zawsze chciałeś podszkolić swój język ale wracając z pracy nie miałeś już na to sił. Jest to również idealny czas na realizację wszelkich planów, które odkładaliśmy na później – porządki w szafie, spotkania ze znajomymi, nadrobienie kilku sezonów ulubionego serialu.


Nikt nie oczekuje, że w takiej sytuacji będziesz działać na najwyższych obrotach. Nowa rzeczywistość bywa stresująca i bardzo często towarzyszy jej niepokój. Jeśli potrzebujesz chwili odpoczynku i relaksu to po prostu odpocznij. Bardzo często w owczym pędzie poszukiwania nowej pracy zapominamy o swoim zdrowiu psychicznym. W takich chwilach warto jest z kimś porozmawiać, wyrzucić z siebie emocje, bądź też, jeśli mamy taką potrzebę – skorzystać z pomocy psychologa. Rynek pracy z każdym rokiem się zmienia i coraz częsciej odchodzi się od tendecji pracy "na zawsze". Z pewnością to nie ostatni raz gdy będziesz stać przed tak dużą życiową zmianą i chociaż na początku bywa to trudne i przykre, wyjdziesz z tego silniejszy, pełen nowych doświadczeń, a być może... znajdziesz coś jeszcze lepszego niż wcześniej ;)

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze