ALA

Jak wybrać studia i nie zwariować?

By Alicja - czerwca 07, 2018

kawa; studia; studenci; matura; wybór

Jeszcze trochę i pojawią się wyniki egzaminów maturalnych... Pewnie myślicie gdzie by pójść i drżycie na myśl, że jeszcze trochę i trzeba będzie ostatecznie zdecydować. Prawda jest taka, że wybór studiów to tylko kolejny etap, kolejna szansa, ale nie jedyna! Jeśli się wam nie spodoba po roku, to zawsze będzie można obrać inne tory.


Ale co zrobić, żeby nie musieć zmieniać?Jest wiele powodów dla których decydujemy się na studia takie, a nie inne.  Zdarzają się osoby, które brną w kierunek który studiowali rodzice, są też tacy, którzy patrzą na stawki na rynku pracy i wybierają to, co teraz jest "na czasie". Czasami też przed spełnianiem własnych marzeń powstrzymują nas złe wspomnienia do danego przedmiotu z czasów liceum...


Bo rodzice studiowali...


Najgłupszym sposobem wyboru studiów (oczywiście według mnie) jest decydowanie przez kanwę decyzji rodziców. Nie czujesz się na siłach by być lekarzem jak twoi rodzice, ale chcesz ich zadowolić? Prawdę mówiąc żaden rodzic nie będzie szczęśliwy widząc, że robisz coś wbrew sobie. Chcą dla Ciebie dobrej przyszłości, ale jeśli nie czujesz czegoś, to po co w to brnąć?
Prędzej czy później uczucie "przymusu" i tak sprawi, że nie będziesz tego robić zawodowo.Po tym będą najlepsze zarobki...


Studiujesz, bo chcesz lepszej przyszłości- logiczne, ale zarazem bezsensowne jeśli jako cel główny stawiasz na zarobki. Nie interesuje Cię prawo a na widok paragrafów aż odwracasz wzrok? 
Po co marnować czas?!Poszedłbym na to, ale zawsze miałem 2 z matmy... 


Oceny z liceum  nie zawsze są wyznacznikiem. Przykładowo: zawsze myślałam, że przedmioty ścisłe to moja mocna strona - studia zweryfikowały, że jestem humanistką bardziej, niż myślałam. 


studia; nauka; wybór; studenciWIĘC JAK WYBRAĆ?Wybór to składowa wielu czynników. Najprościej jest to spisać i zweryfikować. Wypisać swoje mocne i słabe strony, studia które nas interesują, te które mają szansę przynieść nam lepszą przyszłość, zrobić analizę i wybrać te czynniki, które mają najwięcej wspólnego- tak, aby już nie musieć zmieniać.


CZY TO DAJE 100% SZANS NA PRACĘ W ZAWODZIE?Ani trochę! Ponad połowa młodych ludzi nie pracuje w zawodzie po studiach. Po co więc studiować? Przede wszystkim studia odkrywają, uczą i w pewien sposób są trochę testem dorosłości... szczególnie jeśli wyprowadzasz się wtedy z domu😇. Na studiach możesz też nawiązać wiele kontaktów, które później mogą być przydatne.  Generalnie, jest to bardzo fajna przygoda pomagająca odkryć samego siebie. 


CZY NAPRAWDĘ STUDIA DZIENNE SĄ AŻ TAK DOBRE?


Chyba powoli zaczynamy odchodzić od podejścia DZIENNE>ZAOCZNE. Pewnie, że na dziennych nauczymy się więcej i więcej osób zdążymy poznać, ale zaoczne studia też mają swoje plusy. W dobie internetu coraz częściej portfolio + umiejętności wygrywają z dyplomem. Wielu decyduje się na pracę i studia w tym samym czasie i nie jest to ani trochę zła decyzja, wszystko zależy od tego, jak to rozegrasz. Jeżeli macie możliwość, to często najlepsze jest połączenie dziennie licencjat a  magisterka zaocznie. Zbierzecie dużo cennych informacji i znajomości do końca licencjatu oraz będziecie mieć szansę zdobywać doświadczenia (Szczególnie, że obecne wymagania często są trochę nierealne).


POWODZENIA!


 • Share:

You Might Also Like

11 komentarze

 1. Dziewczyny...Wy jesteście naprawdę świetne...to co zaczyna dziać się na Waszym blogu jest rewelacyjne- bo porusza wszelkie NASZE sprawy ...dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero się rozkręcamy ale faktycznie, tematy są dosyć różnorodne! :D

   Usuń
 2. Najlepiej nie iść na studia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o mnie to uwielbiam czas studiów i to właśnie studiów jako kontaktu z ludźmi. Poznawanie czegoś nowego. Nowe perspektywy. Nowe miejsca. Brakuje mi tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego uważam, że warto spróbować dla samego faktu doświadczenia tego i spróbowania czegoś nowego :D

   Usuń
 4. Wybór kierunku studiów to na pewno ważny wybór😀Ale zgadzam się, że to akurat jeden z tych wyborów, które można później albo poprawic albo zwyczajnie zmienić 😀

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie! Odejdźmy od podejścia że studia to taki ważny wybór i jeden na milion! To nie małżeństwo! ��

  OdpowiedzUsuń
 6. Życie to generalnie ciągłe dokonywanie wyborów...i "życie" też skoryguje czy wybór był dobry czy zły ale istotne jest to że pozazujecie ludziom że niezależnie co się zadziało można zawalczyć o własne marzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest jakaś droga do spełnienia marzeń, nie powinniśmy zatrzymywać się przez tą barierę która jest w naszej głowie!

   Usuń
 7. I Wszystko jasne! Brawo, dziewczynki oby tak dalej 👌👏✊

  OdpowiedzUsuń